PDF Tisk Email

Genetická analýza DNA pro ženy

V naší ordinaci nyní nabízíme novou službu celkové analýzy DNA. V rámci této služby nabízíme balíček "Genetická analýza DNA pro ženy", který je připraven přímo na míru všem ženám. Popis toho co balíček obsahuje najdete níže. Na konci této stránky pak najdete, celkový seznam genetických vyšetření DNA, která je možné u nás provést a to i jednotlivě. Pokud Vás toto téma zajímá, nebojte se nás zeptat, rádi Vám poradíme.

Co Vám tedy balíček "Genetická analýza DNA pro ženy" může přinést?

Balíček "Genetická analýza DNA pro ženy" obshuje:

Hormonální antikoncepce (HA) beze strachu a nežádoucích účinků.

Vyšetření genů, které stanoví, jak bude Váš organismus reagovat na hormonální antikoncepci. K jednomu ze závažných nežádoucích účinků hormonální antikoncepce patří komplikace srdečně-cévního systému a poškození jaterní tkáně.

RIZIKO VZNIKU TROMBÓZY VE SPOJENÍ S UŽÍVÁNÍM HA: Vaše tělo tvoří koagulační bílkoviny, které jsou zodpovědné za srážení krve. Za normálních okolností si organismus nadbytečné sraženiny rozpouští.  Existují jisté mutace v genech, které zvyšují míru srážení a mohou vést až ke vzniku tzv. trombo-embolické nemoci (TEN). Na zvýšené tvorbě krevních sraženin se dále podílejí i vnější faktory. Jedním z nezanedbatelných je právě užívaní HA. U ženy užívající HA je schopnost krve se srážet, větší než obvykle. Riziko TEN je 33 násobné oproti ženám, které HA neužívají.Genetická analýza testuje celou řadu genetických mutací vedoucích k porušené schopnosti koagulace. Jejich testování Vašemu lékaři pomůže rozhodnout o vhodnosti užívání HA, případně je Vám lékař schopen doporučit nejvhodnější antikoncepci dle genetických požadavků Vašeho organismu.

KARDIO-VASKULÁRNÍ KOMPLIKACE V SOUVISLOSTI S UŽÍVÁNÍM HA : Před nasazením HA Vás lékař gynekologicky vyšetří, změří krevní tlak, zváží hmotnost a odebere krev na jaterní testy. Tyto testy Vám však  určí pouze momentální fyzický stav. Genetická analýza testuje vrozené schopnosti Vašeho organismu pro možné komplikace v průběhu užívání HA, jakými jsou vysoký krevní tlak (hypertenze), ateroskleróza, infarkt (Infarkt Myokardu) cévní mozkové příhody (Iktus). 

Na základě těchto genetických dispozic  se můžete rozhodnout o užívání HA a Váš lékař Vám pomůže doporučit vhodný hormonální preparát.

VZNIK DEPRESÍ ČI VÁHOVÝCH ZMĚN SPOJENÝCH S UŽÍVÁNÍM HA: Obáváte se tloustnutí, změn nálad a depresí v průběhu užívaní HA? Jedou z nejčastějších příčin, proč ženy odmítají užívat HA a riskují tak nežádoucí těhotenství je strach z příbytku na váze. Tyto příbytky na váze jsou tak často charakteristické právě pro ženy, které s užíváním HA začnou. Obavy se ztráty libida (chuť na sexuální aktivity) jsou druhým nejčastějším důvodem, proč ženy hormonální antikoncepci odmítají. V rámci genetické analýzy Vám určíme Vaše individuální sklony k tloustnutí či depresívním stavům a nastavíme preventivní opatření a nejvhodnější řešení spojená s užíváním HA. 

VLIV UŽÍVÁNÍ HA NA JATERNÍ FUNKCE: Jaterní testy, testují schopnosti organismu odbourávat látky, které se prostřednictvím antikoncepce do těla dostanou. Těmito látkami se rozumí estrogeny - hormony obsažené v antikoncepčních tabletách. Při porušené funkci jater jsou nedostatečně odbourávány. Zvýšení jejich hladin vede k následným nežádoucím účinkům, jako je mimomenstruační krvácení nebo zvýšené riziko vzniku TEN. Jaterní testy se opakují po třech měsících užívání antikoncepce a pak pravidelně jednou za rok, aby se případné poruchy funkcí jater včas zachytily. Genetická analýza testuje mutace v genech pro jaterní enzymy, které určují Vaše schopnosti odbourávání léků a detoxifikace a tím Vám a Vašemu gynekologovi umožní nastavit individuální plán prohlídek a preventivních opatření.


Neplodnost či samovolné ukončení gravidity. 
Nemůžete otěhotnět nebo máte za sebou nepříjemné zkušenosti s předchozím těhotenstvím? Zjistěte ještě před komplikovanými testy plodnosti, zda-li nejsou Vaše problémy způsobené Vašimi individuálními genetickými vlohami.

Neplodnost neboli sterilita je stav, kdy žena není schopna úspěšného početí. Ať již v případě, kdy ještě nikdy neotěhotněla, nebo kdy není schopna těhotenství úspěšně dokončit - skončí-li potratem.

Neplodnost je ve 30 – 35% způsobena pouze ze strany muže, ve 35 – 40% pouze ze strany ženy. Kombinace různých faktorů neplodnosti u obou partnerů je u 25% neplodných dvojic. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je za neplodný pár považován ten, který nedosáhl otěhotnění po 2 letech nechráněných pohlavních styků.  V současnosti je každý 7. až 10. pár neschopen početí.

Genetická analýza stanoví soubor genetických faktorů, které se mohou podílet na problémech s otěhotněním.

Patří sem:

                    Mutace v genech pro srážlivé faktory  - zjišťuje se převážně u předčasných porodů a potratů

                    Mutace v genech, zapříčiňujících syndrom polycystických ovarií - (častá příčina neschopnosti otěhotnět)

                    Mutace v genech vedoucích ke vzniku autoimunitních nemocí a jiných nemocí, které mohou být příčinou neplodnosti (celiakie, diabetes, lupénka, Crohnova nemoc, metabolický syndrom, psychická onemocnění apod.)

                    Mutace v genech pro hormony: prolaktin – hyperprolaktinemie (nadměrná tvorba hormonu, způsobujícího tvorbu mateřského mléka),  estrogeny - ovulační procesy (dozrávání vajíčka), luteinizační hormon – poruchy menstruace  - poruchy vedoucí k neplodnosti

 

Menopauza/Klimakterium ve vztahu k náhradní hormonální léčbě
Jste v přechodu a bojíte se užívaní náhradní substituční léčby? Genetická analýza je určena také ženám, které se chtějí dozvědět o svých genetických rizikách spojených s touto životní etapou.

Klimakterium neboli přechod, je období, ve kterém vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny) což vede k postupné ztrátě menstruace, doprovázené nepříjemnými obtížemi. Mezi dlouhodobé obtíže spojené s přechodem patří zvýšený výskyt onemocnění srdce a cév (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, mozková mrtvice), osteoporóza (řídnutí kostí), předčasný nástup stařecké demence, předčasný výskyt stařecké slepoty. Nástup klimakteria i komplikací spojených s užíváním hormonální substituce probíhají u každé ženy individuálně i na základě genetických vloh. Genetická analýza testuje geny, které jsou zodpovědné za metabolizmus tuků a sacharidů, vysoký krevní tlak, srážlivost krve, nebo zpětné vstřebávání vápníku v kostech a hustoty kostí. Genetická analýza určí Vaše rizika ke vzniku kardio-vaskulárních nemocí, cukrovky, trombóze či osteoporóze spojených s přechodem a užíváním náhradní hormonální léčby.  Genetická analýza pomůže Vám i Vašemu lékaři zhodnotit vhodnost léčby při kombinaci s gynekologickým vyšetřením (ultrazvuk, změření krevního tlaku, hmotnosti, vyšetření tuků v krvi, jaterní funkce a kostní denzita (hustota).

 Gynekologické a urologické infekce a záněty
Zánětlivá onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin návštěvy ženy v ordinaci gynekologa. Gynekologické i urologické infekce mají nepříjemné příznaky a neléčené mohou přejít do chronické formy, což může způsobit dokonce i neplodnost.

Trpíte častými záněty spojenými s bolestí a mnohdy také s nepříjemnými komplikacemi?

Obáváte se pohlavně přenosných nemocí ?

Genetická analýza nabízí možnost zjistit, jak Váš imunitní systém reaguje na různé patogeny. Dále testuje geny, které mohou ovlivňovat Vaši odolnost k zánětům a virovým nákazám (HIV).  Genetická analýza Vám a Vašemu gynekologovi pomůže zvolit taková opatření, která pomohou předcházet postupujícím zánětům (ledviny, děloha a vaječníky) vedoucím k závažným komplikacím (neplodnost).


Portfolio genetických vyšetření DNA, která Vám u nás můžeme nabídnout:

    *infarkt myokardu, který je spolu s ostatními nemocemi oběhové soustavy příčinou více než 50% úmrtí v České republice
    *cévní mozková příhoda, na kterou umírá v průměru 45 pacientů denně
    *ateroskleróza, způsobující infarkt myokardu a cévní mozkovou příhodu
    *hypertenze, neboť touto nemocí trpí 20 až 30% dospělé populace
    *cévní trombóza (na své konto si připisuje 15 až 25 tisíc nových případů ročně)
    *rakovina prsu a vaječníků, jejíž podíl na úmrtnosti žen na zhoubné nádory je 15%
    *rakovina prostaty – druhá nejčastější příčina úmrtí na rakovinu u mužů
    *rakovina plic, které v roce 2005 podlehlo 5536 pacientů
    *diabetes, protože 6,8% všech mužů a 7,6% všech žen České republiky trpí cukrovkou
    *obezita, neboť Česká republika se řadí na druhé místo žebříčku obezity v Evropě a Češky jsou dokonce nejtlustšími Evropankami
    *osteoporóza (každá třetí žena v České republice vůbec netuší o této své nemoci)
    *Alzheimerova choroba – v České republice žije 60 tisíc pacientů trpící touto nemocí, což je tolik lidí, kolik žije v například v Opavě!
    *celiakie, v neléčené formě zvyšuje nebezpečí agresivní rakoviny lymfatických žláz
    *ankylosní spondylitida, díky které tuhne vaše páteř a srůstají obratle
    *plicní rozedma, se kterou se potýká 8 lidí se sta
    *makulární degenerace
    *HIV rezistence
    *detoxikační schopnosti organismu
    *vhodnost užívání hormonální antikoncepce
    *Určení otcovství

Pro klienta je sestavena Zpráva o osobní genetické analýze, ve které jsou uvedeny exaktní výsledky DNA vyšetření a výsledné zhodnocení genetických vloh k jednotlivým chorobám. Součástí zprávy jsou také popisy jednotlivých chorob a preventivní doporučení individuálně vhodná pro daného klienta.

Aktualizováno ( Sobota, 16 Květen 2009 15:19 )